LINKI      KONTAKT      GALERIA

 
 

Wolska Akademia Rodzica


Stowarzyszenie „Niebieska Linia” zaprasza na bezpłatne zajęcia Wolskiej Akademii Rodzica dla Rodziców Nastolatków

Wolska Akademia Rodzica to cykl warsztatów, spotkań edukacyjnych i konsultacji, adresowany do rodziców dzieci w wieku adolescencji - w szczególności z Dzielnicy Wola m. st. Warszawy. Wszystkie spotkania, konsultacje i warsztaty są bezpłatne dzięki dotacji Dzielnicy Wola m. st. Warszawy.

Na zajęcia można zapisywać się dzwoniąc pod numer 22 499-37-33 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00) lub pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Plan spotkań na II półrocze 2015 roku


Spotkania edukacyjne

Wszystkie spotkania odbywają się w niedziele w siedzibie Stowarzyszenia „Niebieska Linia” (ul. Jaktorowska 4, wejście do budynku od podwórza). Po każdym spotkaniu istnieje możliwość konsultacji z osobami prowadzącymi.

27 września 2015 r. 11.30-13.00

Czy z moim dzieckiem jest wszystko w porządku? – czyli co jest normalne w rozwoju nastolatka, a kiedy interweniować

Dziecko jako nastolatek przeżywa szereg zmian związanych z okresem dojrzewania - zarówno na poziomie biologicznym, jak i psychicznym. Często rodzicom trudno jest za tymi zmianami nadążyć. Pojawiają się także niepokoje, czy wszystko jest ok? Czy to co się dzieje z moim dzieckiem jest naturalne? A może warto poszukać pomocy specjalistycznej?

Tym zagadnieniom poświęcone zostanie pierwsze w II półroczu 2015 r. spotkanie Wolskiej Akademii Rodzica dla Rodziców Nastolatków.

Prowadzące: Paula Klemińska, Małgorzata Kulka


11 października 2015 r. 11.30-13.00

Zagrożenia okresu dojrzewania

Z okresem dojrzewania nieodłącznie kojarzą się problemy z zachowaniem nastolatków, np. wagary, alkohol i inne używki, ryzykowane zachowania seksualne itp. Podczas zajęć skupimy się na najczęściej występujących zagrożeniach oraz na tym, na co warto zwracać uwagę, jak reagować i - przede wszystkim - jak zapobiegać ich wystąpieniu.

Prowadzące: Małgorzata Kulka, Magdalena Zięba


25 października 2015 r. 11.30-13.00

Rodzic też człowiek – czyli kilka słów o tym, jak być rodzicem nastolatka i nie oszaleć

Bycie rodzicem nastolatka to nie lada wyzwanie. Jak odnaleźć się w sytuacji, kiedy mamy w domu młodego człowieka, który już nie jest dzieckiem, a jednocześnie nie jest jeszcze dorosły? Jaka jest rola rodzica w tym okresie? I jak sobie z tym wszystkim poradzić? O tym będziemy rozmawiać podczas kolejnego spotkania Wolskiej Akademii Rodzica.

Prowadzące: Małgorzata Wincenciak, Magdalena Zięba


15 listopada 2015 r. 11.30-13.00

Poszukując oazy spokoju – czyli jak radzić sobie z emocjami w kontakcie z dorastającym dzieckiem

Kontakt z nastolatkiem jest często dla rodzica niełatwy i budzi szereg silnych emocji, także tych nieprzyjemnych. Dlatego kolejne spotkanie chcemy poświęcić właśnie emocjom, z którymi mierzą się rodzice oraz sposobom na radzenie sobie z nimi.

Prowadzące: Ewelina Nęcka, Małgorzata Wincenciak


22 listopada 2015 r. 11.30-13.00

Czym skorupka za młodu nasiąknie…  - czyli o tym, czy wychowanie nastolatka jest w ogóle możliwe i – jeśli tak – to jak to robić

Czy wychowanie nastolatka jest w ogóle możliwe? Jeśli tak, to jak to robić? Jak stawiać granice i jednocześnie nie zmieniać kontaktu z dzieckiem w ciąg kłótni? Odpowiedzi na te pytania przyniesie kolejne spotkanie edukacyjne Wolskiej Akademii Rodzica.

Prowadzące: Paula Klemińska, Magdalena Zięba


29 listopada 2015 r. 11.30-13.00

Rozmowa z przybyszem z innej planety – czyli słów kilka o tym, co robić, aby komunikacja z nastolatkiem była jak najlepsza

Czas dojrzewania jest często określanym okresem „burzy i naporu”. Jest to okres bardzo intensywnych zmian w funkcjonowaniu dzieci. Wielu rodziców zwraca uwagę na problemy w kontakcie z nastolatkami. Stąd ostatnie w tym roku spotkanie Wolskiej Akademii Rodzica chcemy poświęcić właśnie tematowi komunikacji i temu, co robić, aby była ona jak najlepsza.

Prowadzące: Paula Klemińska, Agnieszka Wolańczyk

Indywidualne konsultacje rodzicielskie

Zapraszamy także na indywidualne konsultacje rodzicielskie ze specjalistami ze Stowarzyszenia „Niebieska Linia”. Każda konsultacja trwa ok. 50 min. Spotkania odbywają się w siedzibie Stowarzyszenia „Niebieska Linia” (ul. Jaktorowska 4, wejście od podwórza).
Na konsultacje zapisywać się można dzwoniąc pod numer 22 499-37-33 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00).

Warsztaty

Wszystkie spotkania odbywają się w siedzibie Stowarzyszenia „Niebieska Linia” (ul. Jaktorowska 4, wejście od podwórza).

Wiedzę przekazywaną podczas spotkań edukacyjnych warto ćwiczyć, utrwalać i poszerzać. Okazją do tego są bezpłatne warsztaty Wolskiej Akademii Rodzica. Podczas 6 spotkań będziemy koncentrować się na zagadnieniach takich jak:

  • konstruktywne sposoby radzenia sobie z własnymi emocjami przez rodzica;
  • wspieranie nastolatka w radzeniu sobie ze swoimi emocjami w trudnych dla niego
  • sytuacjach;
  • komunikacja bez przemocy;
  • wpływ poszczególnych metod wychowawczych na relację rodzic - dziecko;
  • relacje oparte na szacunku, zaufaniu i poszanowaniu granic rodzica i dziecka;
  • stawianie granic;
  • wpływ czynników chroniących na wystąpienie zachowań problemowych u młodzieży.


Omawiane treści zostaną podzielone na 6 spotkań, dlatego najwięcej skorzystają osoby, które wezmą udział we wszystkich warsztatach :)

Terminy warsztatu (wszystkie terminy to wtorki):


22 września 2015 r. - 17.00-20.00

6 października 2015 r. - 17.00-20.00

20 października 2015 r. - 17.00-20.00

3 listopada 2015 r. - 17.00-20.00

17 listopada 2015 r. - 17.00-20.00

1 grudnia 2015 r. - 17.00-20.00


Prowadzące:
Paula Klemińska, Agnieszka Wolańczyk